Make your own free website on Tripod.com

Prescott Post #1 Project

Men at Prescott

Home
Men at Prescott
States at Prescott
Units at Prescott
Map Page
Links

As stated the men which are buried here at Prescott are from 15 different states or more to the point served for 15 different states during the Civil War. A list of their names follows, please pardon us while we input names, this could take awhile.

Row #1. Asa Andrews, 5th Heavy US Artillery           

             William McCloud, 3rd US Colored Infantry

             Oliver Coggeshall, 3rd Rhode Island Cavalry

             Joel Holbrook, 4th Massachusetts Artillery

             William G. Baker 1st Rhode Island Cavalry

             George W. Stoddard, 3rd Rhode Island Heavy Artillery

             Samuel E. White, 11th Rhode Island Infantry

             John S. Brown, US Navy

             Charles Gardner, US Heavy Artillery

             Joseph S. Cassen, 1st Rhode Island Light Artillery Battery B

             Othello W. Godfrey, 1st Rhode Island Cavalry

             Isaac E. Potter, US Navy

             Henry J. Geer, 1st New Hampshire Cavalry

             Jeremiah Dupont, 15th Maine Infantry

             Michael McElroy, 2nd Rhode Island Infantry

 

Row #2 . John B. Heck, 11th Rhode Island Infantry

             George S. Meacham, 1st Massachusetts Cavalry

             John Thompson, 14th Rhode Island Heavy Artillery

             Thomas B. Barber, 14th Rhode Island Heavy Artillery

             Benjamin G. Gardiner, 14th Rhode Island Heavy Artillery

             John H. Easton, 14th Rhode Island Heavy Artillery

             John Fagan, 1st Connecticut Heavy Artillery

             Edward Crutchfield, 1st U.S. Colored Troops

             William W. Walley, 54th U.S. Colored Troops

             Charles M. Rice, 51st Massachusetts Volunteers

             Edward E. Carpenter, 3rd Rhode Island Heavy Artillery

             Charles H. Barber

             William Walker, 26th Colored Troops

             Ashley S. Teel, 5th Rhode Island Heavy Artillery

             Harris A. Tucker, 11th Connecticut Volunteers

             Joseph Healy, 11th Rhode Island Volunteers

             William H. Halliberton, U.S. Navy

             Dennis D. Burgess, 117th Kentucky Colored Troops

             Edward H. Littlefield, 12th Rhode Island Volunteers

             William A. Cargill, 20th Connecticut Volunteers

             John B. Berry, 39th U.S. Colored Troops

             Albinus Williams, 47th Massachusetts Volunteers

             Albert F. Remington, 10th Rhode Island Volunteers*

 

*= Burnside's Zouaves

 

Row #3. Benjamin F. Grinnell, 2nd Rhode Island Volunteers

             Benjamin O. Potter, 65th New York Infantry

             Joseph H. Maxwell, 30th Maine Volunteers

             William Sanford, 1st New York Engineers

             Fenner Latham, 4th Rhode Island Volunteers

             Thomas F. Reynolds, 7th New Hampshire Volunteers

             John R. Miller, 1st Connecticut Heavy Artillery

             Christopher P. Weeden 11th Rhode Island Volunteers

             Frederick R. Seelen, 22nd New York Cavalry

             Simon M. Sidelinger, 1st Rhode Island Light Artillery

             William Sumpter, 3rd New York Heavy Artillery

             David Dawson, 4th Massachusetts Cavalry

             Charles T. Luther, U.S. Navy

             George A. Ledingham, 7th Massachusetts Infantry

             Thomas Ransam, 3rd Rhode Island Heavy Artillery

             George Peumeine, 53rd New York Volunteers

             Frederick Sanner, 21st New York State Militia

             Auston Young, 9th Massachusetts Infantry

             Joseph Flagg, 25th Massachusetts Volunteers

             John Gibbs, 14th Rhode Island Heavy Artillery

             Herman F. Meyers, 11th Rhode Island Volunteers

             Henry W. Bradford

             Joseph Danton, Rhode Island Hospital Guards Infantry

             Ambrose Clark, 14th Rhode Island Heavy Artillery

             Liscomp F. Sisson, U.S. Navy

 

Row #4.  Lewis E. Pearson, 29th Maine Infantry

              Thomas George, 31st U.S. Colored Troops

              Joseph King, 3rd Rhode Island Heavy Artillery

              Joseph Hovey, 14th Rhode Island Heavy Artillery

              Caleb Hobart, 1st Rhode Island Cavalry

              Robert S. Johnson, 1st U.S. Colored Troops

              John White, 1st Rhode Island Light Artillery

              Nelson H. Arnold, 3rd Rhode Island Heavy Artillery

              Charles A. Warren, 1st Rhode Island Detached Militia

              Henry Ward, U.S. Navy

              George E. Trim, 21st Connecticut Volunteers

              John James Moore, 47th New York Volunteers (Washington Grays)

              Josiah Reed, 11th Rhode Island Volunteers

              Joseph Nixon, U.S. Navy

              Thomas Parker, 1st Rhode Island Light Artillery

              William Lawton, 1st Rhode Island Light Artillery

              George H. Lee, 32nd Maine Volunteers

              William A. Thompson, U.S. Navy

              Thomas Murphy, 3rd Rhode Island Heavy Artillery

              Carlos A. Hart, 23rd Massachusetts Infantry

 

Row #5. Henry B. Williams, 14th Rhode Island Heavy Artillery

             Orin Vroman, 14th Rhode Island Heavy Artillery

             Oscar F. Conant, 14th Connecticut Volunteers

             Marshall King, 23rd U.S. Colored Troops

             Nicholas W. Potter, 7th Rhode Island Cavalry Squadron

             Henry N. Welch, 1st Illinois Artillery

             Robert Lewis, 14th Rhode Island Heavy Artillery

             Leander L. Bates, 1st Rhode Island Cavalry

             Lloyd Frank Leonnard, 11th Rhode Island Volunteers

             Thomas H. Williams, 31st Connecticut Volunteers

             William E. Barton, 12th Rhode Island Volunteers

             Lafayette Burdick, 11th Rhode Island Volunteers

             Franklin Peters, 29th Connecticut Volunteers

             John Anthony, 5th Massachusetts Cavalry

             Emanuel Parker, 5th U.S. Colored Cavalry

             James H. Sharp, 25th United States Colored Infantry

             Charles H. Collins, 11th Rhode Island Volunteers

             George T. Wiss, 22nd Massachusetts Infantry

             Augustus Heise, 1st Rhode Island Detached Militia

             Thomas E. Billing, 5th Rhode Island Heavy Artillery

 

Row #6. James M. Clarke, U.S. Navy

             Lin A. Gil, 3rd U.S. Colored Troops

             Chauncey

             John T. Platt, 7th Connecticut Volunteers

             Unknown, 32nd Massachusetts Volunteers

             Henry C. Diggs, 14th Rhode Island Heavy Artillery

             James H. Hyde, 12th Rhode Island Volunteers

             Edward C. Schock, 54th New York Volunteers

             Philip Harris, 45th U.S. Colored Troops

             Joseph Barnett, U.S. Navy

             Malden Ker, 5th New Hampshire Volunteers

             John Bain, 4th Rhode Island Volunteers

             Charles Hyde, 29th Connecticut Volunteers

             William Holmes, 5th Rhode Island Heavy Artillery

             Elisha H. Adams, 1st Maine Artillery

             William Hardman Jr, 1st Rhode Island Detached Militia

             George W. Landers, 6th Connecticut Volunteers

             James H. Johnson, 9th Rhode Island Volunteers

             Samuel L. Stetson, 2nd Massachusetts Volunteers

             Charles H. Smith, 10th U.S. Colored Troops

             Samuel M. Warner, 3rd Rhode Island Heavy Artillery

             John H. Barnett, 14th Rhode Island Heavy Artillery

             Alexander Mcmahon, 12th Rhode Island Volunteers

             Charles F. Smith, 4th New Jersey Infantry

 

Row #7. Frank H. Brown, U.S. Navy

             James H. Cronk, 56th New York Volunteers

             Albert O. Smith, 65th New York Volunteers

             William E. Gasoway, 7th Maryland Volunteers

             Henry C. Garlin, 3rd Rhode Island Heavy Artillery

             George Lavender, 1st Rhode Island Light Artillery

             William H. Duncan, 5th Rhode Island Heavy Artillery

             Francis Richards, U.S. Navy

             Harry Turner, U.S. Navy

             William C. Peirce, 2nd Rhode Island Volunteers

             Wiliam W. Crandall, 3rd Rhode Island Heavy Artillery

             Nathan B. Capron, 7th Vermont Volunteers

             William H. Bower

             William H. Webb, U.S. Navy

             Joseph N. Chace, 9th U.S. Colored Troops

             James M. Gates, U.S. Navy

             John W. Iriving, 1st Rhode Island Detached Militia

             George Mills

             Benjamin N. Whipple, 1st Rhode Island Light Artillery

             George H. Black, 14th Rhode Island Heavy Artillery

             John Lamry, U.S. Navy

             Thomas J. Hughes, 7th Rhode Island

             Charles H. Jordan, 2nd Rhode Island Volunteers

             Nathaniel Emerson, 7th Massachusetts

             Michael Darnbrugh, 20th New York Volunteers

            

Row #8. Albert J. Reeves, 26th Pennsylvania Volunteers

             James Upshaw, 23rd U.S. Colored Troops

             Zebedee Howland, 14th Rhode Island Heavy Artillery

             William Mayne, 1st Rhode Island Detached Militia

             George A. Wheelock, 10th Massachusetts Volunteers

             Richard A. Shaw, 156th New York Volunteers

             Henry Sherman, 11th Rhode Island Volunteers

             Daniel Nixon, U.S. Navy

             George C. Nicholson, Michigan Volunteers

             Daniel Kelley, 2nd Rhode Island Volunteers

             Henry Hunter, 14th Rhode Island Heavy Artillery

             William H. Luther, 10th Rhode Island Volunteers

             James W. Long, U.S. Navy

             Theodore H. Jackson, 14th Rhode Island Heavy Artillery

             Thomas J. White

             William H. Gleason, 3rd Rhode Island Heavy Artillery

             William Bates, 11th Rhode Island Volunteers

             James Fleming, 1st New York Militia

             Abraham S. Medbury, 1st Rhode Island Cavalry

             Alphonso J. Bennett, 10th Rhode Island Light Battery

             Lyman W. Greene, 18th Connecticut Volunteers

             William B. Lewis, 1st Rhode Island Light Artillery

             Charles Raab, 1st Rhode Island Light Artillery

             James McGunnigle, 1st Rhode Island Light Artillery

             John W. Anderson, 3rd Rhode Island Cavalry

 

Row #9. James S. Raymond, 5th Massachusetts Cavalry

             Wesley Cooper, 52nd Pennsylvania Volunteers

             Uriah V. Brown, 11th Rhode Island Infantry

             John H. Francis, U.S. Navy

             Benjamin F. Williams, 14th Rhode Island Heavy Artillery

             Daniel H. Campbell, 6th Maine Volunteers

             William H. Maclane 8th Vermont Volunteers

             Edward Silvey, 14th Rhode Island Heavy Artillery

             Edward Bell, U.S. Navy

             Joseph Lamber, 12th Rhode Island Infantry

             Silas Gleason, Hospital Guards

             Samuel A. Wilkinson, 29th Massachusetts Volunteers

             Simon P. Holden, U.S. Navy

             Soloman, 11th Rhode Island Volunteers

             Bradford Davis, U.S. Navy

             William Burr, 14th Rhode Island Heavy Artillery

             Charles H. Cozzens, 11th Rhode Island Volunteers

             Joseph W. Branch, 10th Connecticut Volunteers

             Charles Snyder, 14th Rhode Island Heavy Artillery

             John Lewis, 1st Rhode Island Light Artillery

             Joseph Ottinger, 2nd Delaware Infantry

             John A. Jenkins, 14th Rhode Island Heavy Artillery

             John F. Huges

             George M. Fanning, 11th Rhode Island Volunteers

             John H. Steere, 1st Rhode Island Cavalry

 

Row #10. Alonzo H. Knight, 2nd Rhode Island Volunteers

              Benjamin W. Foster, 1st Rhode Island Light Artillery

              William Burrough, U.S. Navy

              John Lambert, 11th Rhode Island Volunteers

              Theodore Mace, U.S. Navy

              Bartlett B. Matthews, 13th U.S. Volunteers

              Richard Pierce, 1st Rhode Island Cavalry

              Abner Mckenny, 22/27th Maine

              Benjamin Ringgold, 14th Rhode Island Heavy Artillery

              Jeremiah Lee, U.S. Navy

              Charles H. Sanders, 10th Rhode Island Volunteers

              Sylvanus Gree, 14th Rhode Island Heavy Artillery

              Henry Trawley, 4th, 7th, 58th Massachusetts Volunteers

              Edward Gerald, 1st Connecticut Heavy Artillery

              James A. Lawrence, 11th Rhode Island Volunteers

              George C. Carl, 29th Connecticut Volunteers

              Charles A. Dexter, 1st Rhode Island Detached Militia

              James H. Chafee, 12th Rhode Island Volunteers

              William W. Field, 14th Rhode Island Heavy Artillery

              John Vanyea, 142nd New York Volunteers

              Charles J. Rumenopp, 2nd Pennsylvania Cavalry

              Stephen H. Spencer, 6th Connecticut Volunteers

              Ira Smith, 5th Massachusetts Cavalry

              William A. Lewis, 2nd Rhode Island Volunteers

              Joshua F. Hammond, Independent Battery New York

    

Row #11.  Thomas McGraw, 9th Maine Volunteers

               William Henderson, U.S. Navy

               John Hill, 14th Rhode Island Heavy Artillery

               Joseph R. Poaker, 11th U.S. Colored Heavy Artillery

               John Read, 2nd Rhode Island Volunteers

               John H. Griffin, 11th Rhode Island Volunteers

               Adam D. Lee, 14th Rhode Island Heavy Artillery

               Jeffrey Mackbee, 23rd U.S. Colored Volunteers

               Joseph H. Devendorf, 20th U.S. Colored Infantry

               Charles H. Stafford, 14th Rhode Island Heavy Artillery

               Stephen Davis, 14th Rhode Island Heavy Artillery

               William H. Oulds, 58th Massachusetts Volunteers

               George M. Twichell, 3rd Rhode Island Heavy Artillery

               Jacob White, 2nd U.S Colored Cavalry

               James E. Johnson, 28th Colored Volunteers

               James K. Polk, 14th Rhode Island Heavy Artillery

               Charles D. Vaughn, 1st Rhode Island Light Artillery

               George J. Ainsworth, 2nd Vermont Volunteers

               Ezra I. Sherman, 7th Rhode Island Volunteers

               Albert Smith, 2nd Rhode Island Volunteers

               Chaunce F. Blanchard, 18th Connecticut Volunteers

               Henry S. Tafft, Signal Corps

 

Row #12. Charles A. Jackson, 11th U.S. Heavy Artillery

               Constantine C.W. Bischoff, 5th Rhode Island Heavy Artillery

               Charles N. Downs, 16th Maine Volunteers

               Charles C. Onley, 4th Rhode Island Volunteers

               Frederick Lewis, 37th U.S. Infantry

               Charles H. Smith, 3rd Rhode Island Cavalry

               Joseph E. Brooks, 1st Rhode Island Light Artillery

               John Smith, 68th New York Volunteers

               Robert Holliday, 168th New York Volunteers

               James Mullen, U.S. Navy

               Eugene K. Ellis, 12th Maine Infantry

               James M. Pierce, 1st Rhode Island Light Artillery

               George W. Harvey, 2nd Rhode Island Volunteers

               Israel Jackson, 1st U.S. Colored Troops

               Philip H. L. Gilber, 1st Massachusetts Heavy Artillery

               Leo Frazier, 17th Vermont Infantry

               Daniel McGrillis, 1st Massachusetts Cavalry

               Elias H. Mathewson, 1st Rhode Island Light Artillery

               Benjamin Benson, 13th Connecticut Infantry

               Joseph D. Taylor, 4th Rhode Island Volunteers

               William H. Smith, 29th Connecticut Volunteers

               John Crawford, 198th Pennsylvania Volunteers

               Theodore Williams, 14th Rhode Island Heavy Artillery

               William I. Butler, 2nd U.S. Colored Infantry

               Thomas Hall, 1st Massachusetts Heavy Artillery

 

Row #13. Daniel W. Dean, 2nd Massachusetts Volunteers

              Richard Nightingale, 30th New York Volunteers

              Nathaniel Moseley, 1st U.S. Cavalry

              Robert W. Small, 2nd Rhode Island Volunteers

              Alexander C. Smith, 17th Massachusetts Volunteers

              Thomas Arr, U.S. Navy

              Charles F. Queen, 102nd Michigan Volunteers

              Mason B. Franklin, 2nd Rhode Island Volunteers

              Charles H. Kendall, 2nd Rhode Island Volunteers

              Richard E. Freeman, 20th Connecticut Volunteers

              Jason S. Gay, 20th Massachusetts Volunteers

              John P. Walker, 2nd U.S. Cavalry

              John R. Northup, 4th Rhode Island Infantry

              Theodore Kuhn, 2nd New Jersey Volunteers

              Thomas E. West, 7th New York Cavalry

              Allen P. Peck, 9th Rhode Island Volunteers

              William L. Johnson, 14th Rhode Island Heavy Artillery

              Joseph H. Cornell, 11th Rhode Island Volunteers

              John Hawksworth, 1st Massachusetts Volunteers

              Charles D. Kates, 1st Massachusetts Volunteers

              Edward Walker, 28th U.S. Infantry

              Charles H. Smith, 33rd Massachusetts Regiment

              William E. Smith, 11th Rhode Island Volunteers

              Isaiah B. Monroe, 2nd Rhode Island Volunteers

              John G. Homan, 5th New York Infantry

             

Row #14. Geroge C. Woodbury, 7th New Hampshire

               James K. Weston, 2nd California Cavalry

               Charles F. Latham, 1st Rhode Island Cavalry

               John H. Lemons, 14th Rhode Island Heavy Artillery

               John E. Brown, 29th, Connecticut Infantry

               Henry C. Childs, U.S. Navy

               Isaac Crandy, 38th New York Colored Troops

               Newton H. Briggs, U.S. Navy

               Lewis O. Dean, 1st Connecticut Volunteers

               James Cherry, U.S. Navy

               Edward S. Simpson, 55th Massachusetts Volunteers

               William T. Frye, 5th Massachusetts Volunteers

               Arthur A. Claus, 25th Massachusetts Infantry

               Robert Crossley, 2nd Rhode Island Volunteers

               Charles W. Dewe, 10th Connecticut Infantry

               Alexander James, 2nd U.S. Colored Troops